
Rehabilitacja widzenia (terapia widzenia)
Terapia wzrokowa jest skierowana do osób we wszystkich grupach wiekowych. Program terapii w naszym gabinecie jest dostosowywany do wieku i indywidualnych możliwości Pacjenta.
Każdą rehabilitację widzenia poprzedza wnikliwe badanie obejmujące wszystkie aspekty widzenia. To ich wyniki stanowią podstawę decyzji o konieczności rozpoczęcia ćwiczeń terapii widzenia. Konieczne jest pełne badanie u lekarza okulisty, a następnie u optometrysty lub ortoptysty prowadzącego terapię. Umożliwia to postawienie diagnozy i rozpoczęcie cyklu spotkań.
Rehabilitacja widzenia prowadzona przez specjalistów Salonu OpticDuo obejmuje badanie wzroku, diagnozę oraz ćwiczenia.
Badania dzieci i dorosłych:
- Badanie ostrości wzroku do dali i do bliży
- Diagnostyka zeza i niedowidzenia
- Badanie na synoptoforze
- Badania oceniające wszystkie aspekty widzenia obuocznego
Wśród dysfunkcji leczonych terapią wzroku można wymienić między innymi:
- zez jawny i ukryty,
- niedowidzenie (leniwe oko),
- trudności w uczeniu się, zaburzeniu funkcji pisania – spowodowane często zaburzeniem ruchów gałek ocznych,
- osłabiona koordynacja oko-ręka,
- osłabione widzenie obuoczne (słaba fuzja, brak stereopsji),
- zaburzenia wergencji
- zaburzenia akomodacji,
- zaburzenia związane z pamięcią wzrokową, czy dostrzeganiem szczegółów
Rehabilitacja wzroku polega głównie na wykonywaniu indywidualnie dobranych do problemu ćwiczeń. W niektórych przypadkach wymaga także zastosowania pomocy optycznych, które mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie.
Ćwiczenia w gabinecie rehabilitacji widzenia w OpticDuo są uzupełniane terapią domową zgodnie z wcześniejszym instruktażem. Systematyczne ćwiczenia w domu pomagają uzyskać lepsze efekty w krótszym czasie. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie i ćwiczenia domowe również w taki sposób są dobierane.
Rehabilitacja wzroku prowadzona jest w cyklach terapeutycznych. Jeden cykl obejmuje 5 lub 10 treningów wzrokowych. Każdy trening trwa około 40 min. Czas trwania terapii oraz jej zakres jest ustalany indywidualnie.